ANADOLU’NUN SAHİPLERİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : Müjgân CUNBUR
Yazar : Zeliha BAĞIR
ISBN :
978.975.267.981.8
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2015
Sayfa Sayısı :
798
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Bir şehrin sahibi olduğunu küçük yaşlarımda ilk defa annemden duymuştum. Hacı Bayrâm-ı Velî'yi ziyârete gittiğimiz zamanlar,annem bu zatın Ankara'nın sahibi olduğunu söylerdi. Nitekim son sokağa çıkışında Hacı Bayrâm-ı Velî ile Anıtkabir'i ziyâret etmişti. Sanki bu annemin iki Türk büyüğünün kabirleriyle vedalaşması idi. Anneme göre İstanbul'da da Eyüb Sultan, Merkez Efendi, Yavuz Sultan Selim ve Fatih Sultan Mehmed Han,İstanbul'un daima ziyâret ettiğimiz sahipleriydi.

Sonra kimi görev icabı, çoğu katıldığım toplantılar için gittiğim şehirlerin manevî sahiplerini öğrenmek ve ziyâret etmek isteyerek notlar almaya başlamıştım. Bu notlar Mevlânâ, Yunus Emre, Ahi Evran gibi bazı ulular hakkında hazırlayıp sunduğum bildirilerin konusu olmuş ve zamanla çoğalıp birikmişti.

İşte Anadolu'nun Sahipleri bu eski notların düzenlenip eksiklerinin giderilmeye çalışılmasıyla meydana getirilebildi.Eksiklerin giderilmesinde aziz dost Zeliha Bağır yardımıma koştu, eksiklerin bir kısmını giderip bazı alt bölümcükleri de yazdı. Bunları yazarken bazı kaynakları mirî malı gibi kullandık. Bu kaynakların yazarlarının adlarını dipnotlarda sıkça andık, bunlardan hayatta olanlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu dünyadan göçenlerin adlarını da rahmet dileyerek anıyoruz.

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri