KIZIL SÜRGÜN(SÜRGÜN YAZILARI)


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.605.9661.77.5
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2017
Sayfa Sayısı :
140
Ebat :
14 cm X 20 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

İnsanları yalnızlığa mahkûm ve mecbur eden iki kelime: SÜRGÜN ve GÖÇ…

İster gönüllü ister gönülsüz, ister göç ister sürgün… Bunları yaşayan kişi veya toplumlar gittikleri yerlerde yalnızlaşır ve statü kaybına uğrarlar.Katıldıkları toplumda “biz” olmaktan uzaklaşıp “onlar” olurlar. “Bizim vatanımız” veya “vatanımız”, “memleketimiz”, “bizim diyar”, “bizim ora” gibi ifadeler anlam değiştirir. Bu kavramlar özlenen, aranan, yaşanmak istenen, hür olma duygusunun tadılabileceği ütopik bir anlam kazanır. Memleketi, baba yurdunu, ana ocağını, geçmişlerin mezarlarını ziyaret için gidilmesi gereken yer olarak hatırlanmaya, sonra nesillerin değişmesiyle unutulmaya, en sonunda da “Oradan gelmişiz” diye ifade edilmeye başlanır.

Geçtiğimiz yüzyılda Türklerin kızılca kıyamette yaşadıklarından üç hatıra, iki kelime: Göçve sürgün…

Prof. Dr. İsmet ÇETİN Son Eserleri
© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri