İSLAM VE TÜRK MİLLİYETÇİĞİ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978-625-7254-64-9
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2021
Sayfa Sayısı :
192
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
“İslâm ve Türk, iki terimdir, iki isimdir. Bu iki terim/isim; tarih içinde birbiri ile özdeşleşmiş, bütünleşmiş ve birinden bahsedilince diğeri hatırlanır olmuştur.  
İslâm; insanlık ile başlayan, olgunlaşıp gelişen ve Kuran ile son şeklini alan dinin “özel adı”dır. Türk; kavramı ise Asya'da ve Doğu Avrupa'da yoğun olarak yaşamış/yaşamakta olan, dünyanın 5 kıtasında mensuplarına rastlanan, Türkçe'nin çeşitli lehçelerini konuşan soyu ve bu soyun değişik boylarına mensup kimseleri, 700-800 milyonluk Turanî kavimleri ifade etmektedir.
Tarih boyunca Türkler'deki din telakkisinin İslâmî bir çizgi takip ettiği    ve İslâm'ı kabul etmeden önce Türkler'de varolan “Tek Tanrılı Din Anlayışı”n Tevhidî bir özellik gösterdiği dikkat çekmektedir. Türkler'in büyük çoğunluğunun,   İslâm'ı din olarak kabul etmelerinde sahip oldukları bu “Tek Tanrı İnancı”nın etkisi yanında İslâm'ın ahlâk anlayışının, Tevhide aykırı olmayan örf ve âdete önem vermesinin, Türk Milleti'nin değer yargılarıyla örtüşmesinin rolü büyüktür.       
  Türk ile İslâm, uyumlu ikili olmuş; Türk denilince İslâm, İslâm denilince de Türk hatırlanmıştır. Bu uyumlu ikili de İslâm'ın Türk'ün varlığını devam ettirmesine ve Türk Milliyetçiliğine imkân vermesinin de rolü vardır. İslâm'ın dünya dini olup farklı kıtalara ulaşmasında da Türklerin katkısı çok büyüktür. Buna rağmen her dönemde İslâm adına Türk'e, Türklüğe ve Türk Milliyetçiliğine-bir kısmı bilerek, bir kısmı kasıtlı olarak-  karşı çıkanlar da eksik olmamıştır. Bu kimseler, ısrarla İslâm'da Milliyetçiliğin özellikle Türk Milliyetçiliğinin olmadığını, olamayacağını ileri sürmüşlerdir.
Hem adı hem de işleniş tarzı itibariyle Türkiye'de olduğu gibi dünyada da hemen hemen tek sayılabilecek İslâm ve Türk Milliyetçiliği kitabı; bu kasıtlı yaklaşımlara cevap aramak,   doğru bilgilerle okuyucuyu aydınlatmak ve  “peşin bakışlar” üzerinde yeniden düşündürmek amacı taşımaktadır. Bunların başında da, “Aşure Aşı” misalı,   ortak değerler ve ülküler etrafında oluşmuş “Millet/Türk Milleti”  anlayışı gelmektedir. Türk Milleti anlayışımız; Türkiye'de yaşayan 82/83 milyonu kapsamaktadır.Bize göre Türkiye'deki 82/83 milyon Türk'tür ve Türk'ün değişik boylarıdır.© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri