KIBRIS TÜRK FOLKLORUNUN ÇINARI MAHMUT İSLÂMOĞLU ARMAĞANI


Büyütmek için resme tıklayın...
Yayın Haz. : Dr. Cağın ZORT
Yayın Haz. : Doç. Dr. Mustafa YENİASIR
Yayın Haz. : Doç. Dr. Burak GÖKBULUT
ISBN :
978-625-6591-79-0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
Ankara / 2024
Sayfa Sayısı :
382
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Kıbrıs’ta çarpışmaların başladığı yıllarda var gücüyle mücadele ederek Kıbrıs Türk’ünün bilinçlenmesine ve ayakta durmasına katkı koyan İslâmoğlu, Rumların başlattığı katliamdan dolayı Lefkoşa’nın Rum bölgesinde çalıştığı İngiliz Okulundan ayrılmış ve Lefkoşa’nın Türk bölgesinde bugün Türk Maarif Koleji olarak bilinen, o günkü ismiyle İngiliz Okulunun kurucuları arasında yer almıştır. 

Ankara Üniversitesinde eğitim gördüğü yıllarda araştırma yapmaya, halk kültürüne ilgi duyan Mahmut İslâmoğlu’nun ilk çalışması, 1961 yılında hazırlamış olduğu ve Kıbrıs ağzını fonetik, morfolojik, sentaks açısından incelediği “Kıbrıs Ağzı” isimli mezuniyet tezidir. Üniversiteyi bitirip Ada’ya döndükten sonra özellikle halk kültürüne ayrı bir önem vermiş ve Kıbrıs’ın gelenek ve göreneklerini, masallarını, ağıtlarını, çocuk oyunlarını özetle bütün folklorunu anlatan çok değerli, öncü çalışmalar ortaya koymuştur.

© 2024   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri