BEKTAŞÎLİK TEDKİKLERİ


Büyütmek için resme tıklayın...
Yazar : F.R HASLOK
Çeviri : Râgıp HULÛSİ
Yayın Haz. : Dr. Kâmil AKARSU
ISBN :
978.605.9912.48.8
Yayınevi :
Kurgan Edebiyat
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2015
Sayfa Sayısı :
176
Ebat :
14 cm X 21 cm
Fiyatı :
Sorunuz..

Bektaşîlik Tedkikleri, sabırlı, meraklı ve dikkatli bir araştırma mahsulüdür. Anadolu’daki Bektaşî tekkelerinin taranıp tanıtılmasıyla başlayan inceleme, Rumeli ve Mısır’a kadar uzanmakta; araştırma, birkaç harita ve resimle desteklenmektedir.Kitapta yer alan makâleler, kuvvetli dipnotlarla beslenmiştir. Dolayısıyla herne kadar bir Hıristiyan olsa da yazar, konuyla ilgili Müslüman gayrimüslim görüşlerini, dipnotlar düşerek göstermiştir. Bu yüzden kitap, ilmî güvenilirlik bakımından takdire ve itimâda şâyândır.

Eserde tanıtılan tekkelerin sözlü krokilerinin çizilmesi ve tasvirleri, her halde çağdaş araştırmacılar için de faydalı olacaktır. Zîrâ bu tekkelerin bir kısmı,günümüzde harâbe halindedir. Bu harâbeleri, herhalde ancak F. R. HASLOK’un tasvîrleri, hayâlen de olsa imâra imkân verecek gibidir.

 

 

© 2020   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri