DİNÎ AZINLIKLAR VE TÜRK HOŞGÖRÜSÜ


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.368.7
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
560
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
"Azınlık","etnik azınlık","dinî azınlık" gibi kavramlar Türkiye'de sıkça duyulan kavramlardandır. Güzellik olarak görülmesi gereken küçük farklılıklar, ayrışma konusu yapılmaktadır Oluşan hu ortamda bazı kesimler; kendine "yeni kimlikler" bulma yarışına girişmekte ve "oltaya takılır bir yem" konumuna düşmektedir. Bu durum, tıpkı zayıf düşen bünyeyi andırmaktadır. Bünye güçlü iken görünmeyen hastalıklar, bünye zayıflayınca birer birer ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda Türkiye'de yaşananlar da buna uygun bir ortam oluşturmaktadır. Dün Türk milletine medyun-u şükran olanlar, Türk milletinin hoşgörüsü sayesinde bu günlere gelenler ve bu günlere gelişim Türk'ün hoşgörüsüne borçlu olduklarını açıklayanlar; zayıf düştüğü, içten ve dıştan saldırılara maruz kaldığı bir dönemde geçmişte olduğu gibi önceki söylemlerini unutmakta ve başka "korolara eşlik etmekte" sakınca görmemektedir.
Dinî Azınlıklar ve Türk Hoşgörüsü isimli bu kitap; dini azınlık denilince Türkiye'de akla gelen Ermeniler, Rumlar ve Yahudıler ile ilgili meseleleri içermektedir. Bu içerikte; "Ermeni Meselesi" ve "sözde soykırım meselesi", Yahudilik'le Arz-ı Mevûd Anlayışı, Dönmelik/ Sabatayistlik konusu, Fener Patrikhanesinin Ökümenikliği meselesi gibi konulara özet olarak ışık tutacak, Türk milletinin geçmişten günümüze ulaşan süreçteki yaklaşımını, hoşgörüsünü ortaya koyacak, günümüzün bazı sorunlarına da mesaj olacak bilgiler yer almaktadır.
Kitapta yer alan yazılar okunduğunda en az 700 yıllık bir tarih turu yapılacağı, 700 yıllık bu süreçte yaşananların ve yapılanların günümüzdekilerle örtüştüğü görülecektir. Elinizdeki bu çalışmanın; Mehmet Akif Ersoy'un "Tarih tekerrürden ibarettir derler. Eğer ibret alınsaydı hiç tekerrür eder miydi?" mısralarının hatırlatılmasına ve bazı olayların tekrarlanmamasına, günümüzde de benzerleri yaşanan olaylara kalıcı neşter vurulması için geçmişte yaşanmış olayların iyi değerlendirilmesine, karşılaştırma yapılmasına ve ibret alınmasına katkı sağlayacağı umulmaktadır.
© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri