MİSYONERLİK VE DİNLERARASI DİYALOG


Büyütmek için resme tıklayın...
ISBN :
978.975.267.549.0
Yayınevi :
Berikan Yayınevi
Basım Yeri / Yılı :
ANKARA / 2019
Sayfa Sayısı :
354
Ebat :
14 cm X 24 cm
Fiyatı :
Sorunuz..
Misyonerlik ve Dinlerarası Diyalog; günümüzün önemli İki konusudur. Bu iki konu birbiri ile olduğu gibi Hıristiyanlıkla ve diğer dinlerle ya doğrudan veya dolaylı ilgilidir. Günümüzde "güçlü" konumda olan bazı ülkeler, "Misyonerlik"ten ve onun yeni bir yöntemi gibi algılanan "Dinlerarası Diyalog"dan yararlanmaya çalışmaktadır.
Dünyada "Misyonerlik Hareketi”, şüphe ile karşılanınca daha yumuşak, daha masum yollara ve yöntemlere başvurulmuştur. Bu bakış açısı; Hıristiyanların olduğu kadar Hıristiyan devletlerin de işini zorlaştırmıştır. Bu zorluğun aşılması, diğer din mensupları ile köprü kurulmasına ve Hıristiyanlık dışındaki dinlere mensup olan insanlara güven verilmesine bağlanmıştır.
ll. Vatikan Konsili de bunun için toplanmış ve "Dinlerarası Diyalog"u da yöntem olarak benimsemiştir. II. Vatikan Konsül belgeleri İncelendiğinde "Dinlerarası Diyalog"un "iki yüzü" olduğu görülmektedir. Bu yüzlerden biri görünen ve olumlu yüz, diğeri görünmeyen ve olumsuz olan yüzdür. Görünen yüzü, günümüzde olması gereken ve ihtiyaç duyulan "aydınlık yüzü"dür. Görünmeyen yüzü, tehlikelerle ve tuzaklarla dolu olan "karanlık yüzü"dür.
Misyonerlik ve Dinlerarası Diyalog adını verdiğimiz bu kitapta; Hz. İsa'nın da Pavlus'un da bugünkü Misyonerlerin anladığı manada bir "misyon"u öngörmedikleri, onların "misyonu"nun tebliğ olduğu ortaya konulmuştur. Tebliğ/Misyon ile Misyonerliğin farkları, her Hıristiyan'ın misyoner olmadığı ve normal Hıristiyan'ın yaptığının "tebliğ" olduğu, normal Hıristiyan ve normal Buddist ile "Misyoner Hıristiyan”ın ve "Misyoner Buddist”in birbirinden farklı olduğu bu kitapta vurgulanmıştır. Çünkü Türk Milletinin; normal Hıristiyan ile Misyoner Hıristiyan'ı birbirinden ayırması günümüzde büyük önem taşımaktadır.
Yaptığımız tanımlar ve ortaya koyduğumuz ölçüler, bu konulara ışık tutacak ve faydalı olacak tanımlardır/ölçülerdir. Misyon, Tebliğ ve Misyonerlik tanımı ve onlarla ilgili ölçüler de bunlardandır.
Bu kitabın başlığının "ikinci ayağı”nı; Dinlerarası Diyalog oluşturmaktadır. Dinlerarası Diyalog konusunda da Türkiye'de bir "Pazar" oluşturulmuştur. İlgi­si ve derin bilgisi olmayan insanların bu konularda kitap yazması doğrusu "cahil cesareti” olarak değerlendirilmiştir.
Dinlerarası Diyalog, Türkiye'nin gündemine geldiği dönemden itiba­ren, Dinler Tarihi alanını yanı çalışma alanımı daha çok ilgilendirmesi dolayısıyla makale yazmış, ilgili tarafların bulunduğu uluslararası toplantılarda tebliğ sunmuş, Türkiye'de yapılan toplantılara tebliğlerle/bildirilerle katılmış, bu konuda hemen hemen ilk çalışmaları yapmış ve ilk Yüksek Lisans Tezi yaptırmış bir bilim adamı olarak Dinlerarası Diyalogun "iki yüzünü" ortaya koyan yazılarım da bu kitaptadır.© 2022   Berikan Yayınevi   -  Tüm hakları saklıdır.   |   GMK Bulvarı No:80/1 Maltepe Ankara TÜRKİYE  -  Tel: +903122326218  -  Faks: +903122321499  -  berikan@berikanyayinevi.com.tr
Berikan Yayınevi sitesinde kullanılan kitap, dergi, bülten, dijital eser, fotoğraf, haber gibi içeriği, sitenin görünüm ve teknik değerlerini önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.
Verisayar Bilişim Teknolojileri